Vineri, 3 iulie, și sâmbătă, 4 iulie, de la ora 19:00, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește numeroși colaboratori din scena culturală locală.
În centrul poveștii din „Festen” se află aniversarea capului unei familii burgheze, un eveniment care devine scena unei dezvăluiri devastatoare. Un toast rostit de fiul Christian sparge convenția socială și deschide un lanț de mărturisiri despre abuz și tăcere. De aici înainte, spațiul unei cine festive se transformă într-un câmp de tensiune și loc de confruntare, iar invitații, martori și participanți deopotrivă, sunt prinși într-o dinamică ambiguă.
Spectacolul îi are în distribuție pe Kocsárdi Levente (Helge), Éder Enikő (Else), Erdős Bálint (Christian), Jancsó Előd (Michael), Grgic Nikoletta (Mette), Karsai Dóra (Helene), Tóth D. Zsófia (Linda), Molnos András Csaba (Bent), Lőrincz Rita (Soția lui Bent), Foltányi Edina (Pia), Aszalos Géza (Helmut), Tóth Dániel (Bojan), Hajas Krisztián (Kim), Tar Erik (Lars), Kindle Erik și Tötös Olívia (copiii).
Eugen Jebeleanu (n.1989 la Timișoara) a absolvit Colegiul National de Arta „Ion Vidu” Timișoara și actoria la UNATC, București și a debutat în teatru ca actor la Teatrul Național din Timișoara. Fiind atras mai degrabă de regie, a urmat apoi masteratul în regie și dramaturgie la Paris, unde a început să își construiască o ambițioasă carieră internațională. Din 2010 are propria sa trupă de teatru în Franța și lucrează în teatru, film și operă pe relația Franța-România. Pentru spectacolul „Itinerarii. Într-o zi, lumea se va schimba” (2019) a primit premiul UNITER pentru cea mai bună regie. Între timp, a regizat și filmele „Câmp de maci” (2020) și „Interior zero” (2025). În prezent este unul dintre cei mai importanți regizori ai noii generații de creatori de teatru din România, cunoscut pentru spectacolele sale cu puternic impact social și politic, care explorează teme precum violența, jocul de putere și relația dintre corp, adevăr și discurs, într-un limbaj scenic contemporan.
Scenografia și costumele sunt semnate de Velica Panduru, artistă multipremiată și colaboratoarea lui Eugen Jebeleanu de la primele sale proiecte. Ea a gândit o lume vizuală bogată, care reflectă universul burghez al familiei din „Festen”, dar și sterilitatea emoțională din relațiile interumane ce contrabalansează dramatismul dezvăluirilor personajului principal. Designul luminilor este creat de scenografa Sabina Reus din Timișoara, iar muzica de Cári Tibor și Andrei Raicu.
Acțiunea principală din „Festen” este fragmentată de momente de entertainment diverse alese intenționat de regizor pentru a contrabalansa tensiunea unei cine festive care scapă de sub control. Pentru astfel de intervenții artistice, au fost invitați din mediul cultural timișorean soprana Milița Pantin de la Opera Națională Română, Luca Matei din trupa de acrobații cu focul Amaris Agni, acrobata Anais Bădină, drag queen Adriana Diamond, dansatorii Barath Csenge și Cezar Jebeleanu de la clubul Sportim Dance și iluzionistul Cătălin Pintea.
Spectacolul va avea loc la Sala Mare, va fi supratitrat în română și engleză și se recomandă spectatorilor peste 16 ani. Biletele pentru 3 și 4 iulie pot fi achiziționate cu 30/15 lei de la casieria Teatrului (str. Alba Iulia nr. 2), între orele 13:00–19:00, sau online.